İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Erzurum Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

AFAD Erzurum KBRN’de Kendini Geliştiriyor 13 Aralık 2017

Birçok çalışmada olduğu gibi özellikle bölgede Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer( KBRN) görevlerinde başarılı çalışmalara imza atan AFAD Erzurum, birlik çatısı altında görevli personellerini her gün teknolojik gelişmelerle yenilemeye çalışıyor.

Bu anlamda insanların yaralanmasına ve ölümüne sebep olan planlı veya kaza sonucu tehdit oluşturan zehirli gazların, patlayıcıların ve radyoaktif maddelerin verebileceği zararı en aza indirebilmek için söz konusu tehdit unsurlarının tespiti ve tanısı için geliştirilen  GDA-2 ve LS-ID cihazlarının tanıtımı ve kullanımı konularında AFAD Erzurum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü personellerine eğitim veriliyor.

Yetkili firma temsilcileri tarafından dünyada birçok ülkede kullanılan Türkiye’de sadece birlik müdürlüklerinde kullanılan bu yeni teknolojik cihazların AFAD Erzurum’da ki eğitimine, Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer (KBRN)  biriminde görevli teknisyenler katılıyor.

PEKİ GDA-2 VE LS-ID NEDİR?

GDA-2 el tipi kimyasal madde tespit detektördür. Emniyet, itfaiye, afet birimleri ve benzeri birçok kurum tarafından kullanılmaktadır.

 Airsense GDA Kimyasal Savaş Ajanlarını (CWA) ve Zehirli Endüstriyel Toksinleri (TIC) tespit etmektedir. Opsiyonel olarak patlayıcı maddeleri tespit edebilme kabiliyetine sahiptir.

Sahip olduğu hibrid sensörler sayesinde kimyasal maddeleri geniş bir aralıkta tespit edebilmektedir. 

Ölçümleri ppb ve ppm düzeylerinde yaparak, kimyasal konsantrasyonların tehlike bir düzeye ulaşması halinde çok kısa sürede alarm verebilmektedir. Algılanan kimyasal bileşik kütüphane ile eşleştirilerek anlık olarak ekranda görülebilmektedir. 
Özellikleri : 

Entegre ekran, görsel ve sesli uyarı özelliği

Tehlikeli gazları güvenilir geniş algılama aralığı

Gerçek zamanlı anlık algılama

Bilgisayarla veya tek başına çalışabilme

Kolay kullanım, güvenilir sonuç

Çevrimdışı veri analizi

LS-ID Sıvı ve Katı Teşhis Cihazı

Sıvı ve katı halde bulunan narkotik, patlayıcı, ilaç ve tehlikeli maddelerin yerinde ve süratle teşhisinde kullanılan portatif detektördür.